Ogrzewanie Elektryczne Koszty Miesięczne

Super ważnym tematem przy wyborze ogrzewanie są 2 sprawy. Cena zakupu urządzenia, ewentualne jego późniejsze koszty ekspolatacji i drugi temat bodaj ważniejszy to miesięczne koszty ogrzewania. Uważamy że jest to temat ważniejszy bo miesięczne koszty ogrzewania 'bolą' nas już zawsze co miesiąc w sezonie grzewczym.

Poniżej przedstawimy koszty ogrzewania elektrycznego przy użyciu pieca akumuacyjnego.

Czesto się słyszy, że za piec akumulacyjny zapłacimy więcej ale będziemy płacić miniej za prąd niż np. kupując dużo tańszy grzejnik elekrtyczny tzw konwektor. Żadko można jednak usłyszeć konkretne kwoty czy fakty.

Jaki są zatem faktyczne koszty elektryczne ogrzewanie domu poprzez piec akumulacyjny dynamiczny.
Koszt miesieczny wyliczymy dla 1 pieca najbardziej typowego 2 KW. Dobór piecy akumulacyjnych czyli jaki piec akumulacyjny do jakiej powierzchni zamieszamy tu.

Piec jak jest dobrze dobrany do wielkości i warunków pomieszczenia powinnien działać to znaczy pobierać prąd i zamieniać go na ciepło i akumulować w czasie tzw II taryfy, gdzie cena prądu jest dużo tańsza.

Strefa z niższą stawką cenową obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, w godzinach:

22:00-6:00 (tzw. dolina nocna),
13:00-15:00 (tzw. dolina dzienna).

Cena Pozaszczytowa/nocna G12 [zł/kWh] w Energa kosztuje 0,22 zł/kWh a w Tauronie 0,18 zł/kWh. Dla naszych wyliczeń przyjmijmy zatem wartość wyśrodkowaną jako 0,20 zł/kWh (nie uwzględniamy tu kosztów stały, przesyłowych i wszystkich dodatków operatorów, gdyż one zawsze występują dla wszystkich taryf czy grzejników)

Mamy zatem dane do wyliczenia: Moc pieca 2 kW i pobiera prąd przez 10 godzin dziennie i opłata za 1 hodzine czyli za 1 kWh to 0,2 zł.

Maksymalny koszt dzienny ogrzewania piecem akumulacyjnym 2 kW wynosi: 2 x 10 x 0,2 = 4 zł
Ogrzewamy pomieszczenie codziennie, zatem: 4 zł x 30 dni = 120 zł miesięcznie.

piec akumulacyjny dynamiczny koszty
foto. Piec Akumulacyjny dynamiczny 2 kW 

Czyli mamy jedno pomieszczenie, jeden piec 2 kW i maksymalny koszt ogrewania przy podanych wartościach 120 zł miesięcznie.
Piszemy maksymalny bo faktyczny koszt powinnien być o 20-40% mniejszy. Dlaczego?

Piec akumulacyjny dynamiczny zawsze musi być sterowany poprzez termostat. I jeśli na tym termostacie ustawimy sobie nie stałą temeperaturę przez cały dzień taką samą ale w godzinach kiedy nie ma nikogo w domu bo są w pracy czy szkole obiżymy ją o parę stopni, jeśli na noc tez nastawimy temperaturę trochę niższą niż w dzień, to to znacząco może obniżyc koszty ogrzewania od 20 do nawet 40%. Szczególnie jak zastosujemy najnowsze termostaty z dodatkową funkacja sterowania poprzez aplikację WiFi, które daje niesamowitą wygodę sterowania i zdecydowanie zwieksza nasze możliwości dostosowania temeratury do porzeb a zatem i nasze faktyczne oszczędności finansowe.

Termostat Sterowany WiFi

foto: Termostat Sterowany WiFi

Obiżenie tempertury pomieszczenia o każdy stopień w okresach, których nas nie ma w domu to są znaczące oszczędności w naszej kieszeni. Piec akumulacyjny ma swoja bezwładność i średne różnice między temperaturą tzw. dzienną/komfortową a nocną/ekonomiczną czy też tą podczas naszej nieobecności w domu to ok 3 st. C. Ale te 3 st. C to mogą być setki złotych oszczędności w sezonie grzewczym.

Nie ma chyba nic bardziej dokładnego niż empiryka czyli nasze własne doświadczenie. Dlatego jeśli planujecie Państwo zakup pieca do całego mieszkania, domu czy biura a obawiacie się być może słusznie że takie wyliczenia to nic wam nie mówią, proponujemy kupić najpierw jeden piec i samemu pomierzyć wartości zużycia. Podpinając piec do wlasnej sieć elektrycznej może być Panstwu ciężko wyodrębić kosztu użytkowania samego pieca. Dlatego sugerujemy zastosowanie chodzby prostego miernika do kontaktu (można go zastosować do piecy o maksymalnej mocy 3 kW.) Wskazanie tego licznika będzie dla Państwa najbardziej wiarygodne i faktyczne.

Teraz musimy się jeszcze cofnąć do porównania z grzejnikiem elektrcznym tzw. konwektorem.
Przy tym samym pomieszczeniu. Jeśli zastosujemy grzejnik konwtorowy przyjmiemy, chodź takie założenie może być obarczone znaczącym błędem, że grzejnik taki powinnien być włączony cały czas, czyli 24h. Grzejnikiem takim też możemy sterować i zalożymy, że urzytkownik też będzie dostosowywał temperaturę do okresow dnia, dlatego do wyliczenia weźmiemy 18h pracy urządzenia. Miejmy świadomość, że po wyłączeniu grzejnika konwektorowego robi się on zaraz zimny i temperatura w pomieszczeniu spada w przeciwieństwie do grzejnika akumulacyjnego.

Prąd w taryfie jednistrefowej tzw G11 u obu wspomnianych wczesniej dostawców rózni się o 1 g i wynosi 0,28 i 0,29 zł [zł/kWh]

Wyliczenia wyglądaja zatem nastepujaco.

Maksymalny koszt dzienny ogrzewania grzejnikiem konwetorowym 2 kW wynosi: 2 x 18 x 0,285 = ok 10 zł dziennie
Ogrzewamy pomieszczenie codziennie, zatem: 10 zł x 30 dni = 300 zł miesięcznie.

Uwzgledniając optymalne sterowanie i obiżanie temperatur w okresach kiedy nie ma nikogo w domu również możemy uzyskać znaczne oszczędności.
Kwota wyjściowa jednak dla pieca akumulacyjnego wynosi 120 zł miesięcznie, dla grzejnika 300 zł miesięcznie.

Uwaga. Powyższe wyliczenia nie stanowią podstawy reklamacji Państwa indywidualnych kosztów eksploatacyjnych. Przedsatwiony sposób wyliczenia pokazuje jak można przy kokretnych danych wyliczyć koszt użytkowania pieca akumulacyjnego czy konwektora. Jeśli Państwa dane wyjściwe, ustawienia temperatur, ceny za prąd i pozostałe czynniki termiczne są inne, można na ich podstawie wyliczyć indywidualny koszt Państwa opłat.

sterowanie piece akumulacyjne
foto. Sterowanie Piece Akumulacyjne