Jaki Piec Akumulacyjny Do Jakiej Powierzchni, Dobór Piecy Akumulacyjnych

Dobór Piecy Akumulacyjnych do Pomieszczeń Mieszkalnych. Jaki Piec Akumulacyjny Do Jakiej Powierzchni w Domu i Mieszkaniu. Ile kWh na m2

Aby mieć właściwy dobór pieca, a dokładnie jego mocy, do konkretnego lokalu czy pokoju, należy uwzględnić kilka czynników, które często jest ciężko ustalić właścicielowi lokalu.
Oprócz samej wielkości pomieszczenia należy ustalić stan okien, ich szczelność i przenikalność cieplną, stan izolacji budynku, ustawienie pomieszczenia w stosunku do innych pomieszczeń w budynku, ustawienie okien w kierunku stron świata, kondygnacja, stan izolacji podłogi, szczególnie pomieszczeń na parterze, dobrze jest uwzględnic charakter użytkowania pomieszczenia, rodzaj i stan instalacji elektrycznej, do której ma być podpiete urządzenie grzewacze itp. Ciężko jest często przez to wszystko przejść, dlatego trzeba taki dobór, szczególnie do pomieszczeń już istniejących, znacznie uprościć.

W uproszczeniu przyjmuje się, że w zależności od warunków izolacyjnych można przyjąć ze na m2 potrzebne będzie ok 65 do 100W.
Warunki bardzo dobre możemy w uproszczeniu określić jako: nowe szczelne okna, budynek ocieplony, okna z południowo – zachodniej strony, pomieszczenie środkowe, nie na parterze. Takie pomieszczenie często jest określane przez mieszkańców jako tzw. ciepłe. Złe lub mniej korzystne warunki są pełnym lub cześciowym przeciwieństwem opisanych powyżej warunków dobrych.

piec akumulacyjny

piec akumulacyjny dynamiczny

foto: Piec Akumulacyjny Dynamiczny

Jeśli mamy zatem do ogrzania pokój np. 20 m2 w warunkach termicznych tzw. dobrych to możemy obliczenie zrobić w nastepujący sposób:

20 m2 x 65 W = 1300 W

Oznacza to, że komfort cieplny w danym pomieszczeniu powinnien zapewnić grzejnik mocy ok 1300W tj. 1,3 kW. Żadko spotyka się grzejniki o takiej mocy, zatem przymierzamy się do grzejnika 1,5 kW.

Dla pomieszczenia o złych warunkach termicznych obliczenie wyniesie wartość:

20 m2 x 100 W = 2000 W

Onacza to, że komfort cieplny w danym pomieszczeniu powinnien zapewnić grzejnik mocy ok 2000W tj. 2 kW. Jeśli warunki są bardziej niekorzystne to należy zwiekszyć moc takiego grzejnika nawet do 50% i w takim przypadku do takiego pomieszczenia należy zasosować grzejnik nawet 3 kW.

piec elektryczny

foto: Piec Elektryczny

W praktyce spotyka się pomieszczenia 20m2, które są skutecznie ogrzewane grzejnikami o mocy 1 kW lub nawet mniejszej do takich w których i 3 kW 'radzą sobie' resztakmi sił.

Najlepiej jest zawsze poprosić firmę, aby sprawdziła pomieszczenie przed zakupem grzejników, sprawdziała stan instalacji elektrycznej bo to często warunkuje właściwy dobór. W naszej firmie, dla klientów z Trójmiasta i części województwa pomorskiego, możecie Państwo poprosić inżyniera aby sprawdził pomieszczenie i instalcje oraz pomógł dobrać właściwe ogrzewanie elektryczne. Dla naszych klientów taka usługa jest bezpłatna.

Jak pokazują powyższe obliczenia, różnice w potrzebnych mocach do podobnej wielkości pomieszczeń mogą być znaczne. Generalnie nie jesteśmy zwolennikami polecania klientom grzejników większych niż powinny być, ale z drugej strony, jeśli nie ma pewności, lepiej jest zawsze kupić grzejnik 'trochę' większej mocy. Po pierwsze mamy coraz bardziej widoczne znaki ocieplenia klimatu co wbrew pozorom objawia się na bardziej mroźnymi zimami, po drugie każdy grzejnik elekryczny powinien być sterowany poprzez termostat. Na termostacie ustawiamy oczekiwaną temperaturę i jeśli grzejnik ma zapas mocy aby zapewnić porządaną przez nas temperature to z tego zapasu mocy nie skorzysta a co najważniejsze nie odczujemy tego na zwiekszonych rachunkach. Szczególnie piece akumulacyjne są tu najlepszym tego przykładem. Jeśli zaś grzejnik jest niestety zbyt słabej mocy, to będziemy mieli pomieszczenie niedogrzane w którym będzie zimno. A nie po to kupujemy grzejniki, aby w pomieszczeniu było zimno.

sterownik do piecy

foto: Sterownik do Piece

Chcesz dobrać właściwe piece dla siebie, zadzwoń, pomożemy wybrać najbardziej wydajne rozwiązanie, dostarczymy i zamontujemy optymalne ogrzewanie tel. 515 194 901

Sprawdz rownież: -> Ogrzewanie Elektryczne Koszty Miesięczne